Potřebujete půjčku? Pak je důležité mít dobrou bonitu

Co je to bonita? Toto slovo je bez pochyby spojeno s půjčováním peněz. Každý, kdo uvažuje o bankovní či nebankovní půjčce, spotřebitelském úvěru nebo třeba hypotéce musí prokázat svou bonitu. Bonita žadatele je ukazatel, jak dobře bude schopen v budoucnu závazek splatit.

Především u dlouhodobých půjček, jakými jsou hypotéky a po úpravě zákona z roku 2017, je na bonitu kladen velký důraz. Hypotéky jsou půjčky se splatností na desetiletí a tak potřebují mít banky jistotu, že i po několika letech bude schopen žadatel dostát svým závazkům.

Banky v žádném případě nechtějí přijít o své peníze. Zvláště u hypoték, kdy jde o úvěry v řádech statisíců až miliónů korun a tak bonitu důkladně prověřují u každého žadatele.Co ovlivňuje bonitu klienta

Bonitu klienta ovlivňuje hned několik zásadních faktorů. Po podání žádosti o úvěr, je nutné doložit ze strany žadatele několik podstatných dokumentů – pracovní smlouvy, smlouvy na kreditní kartu, kontokorent atd. Vše se důkladně prověřuje – včetně registrů dlužníků a určitě se nevyplatí nic zatajovat. Teprve poté začíná proces schvalování.

Základní faktory bonity:

  • 1. věk – obecně mají mladší žadatelé vyšší šanci na vyřízení
  • 2. pohlaví – dle statistik je větší počet neplatičů mužské populace
  • 3. vzdělání – čím vyšší vzdělání, tím lepší finanční ohodnocení v práci
  • 4. zaměstnání – smlouva na dobu neurčitou je zásadní výhoda
  • 5. rodinný stav – méně závazků znamená plus
  • 6. příjmy žadatele - zařazení do vyšší platové sféry zaručuje vyšší výdělky
  • 7. případné dluhy – čím méně, tím lépe

Pro některé finanční instituce je také důležité zjistit výdajovou složku – kde se prověřuje platba za nájem, různé druhy pojištění, příspěvky na spoření, leasingy nebo placení alimentů.

Rozhodne vyšší bonita

Každý plusový bod se počítá, čím vyšší bude bonita tím větší bude šance na schválení jakéhokoliv úvěru. Pokud jste zjistili, že nesplňujete mnoho ze základních faktorů určujících bonitu, může být šance na získání půjčky, ovšem za trochu jiných podmínek. Žádat o půjčku můžete i tak, ale budou to půjčky se zástavou nemovitostí nebo s ručitelem. Tak dostanou finanční instituce jistotu pro případ, kdy nebude moci klient splácet. Ve hře je tak zastavená nemovitost nebo ručení jinou osobou.


Vloženo 26. 8. 2017POŘÍZENÍ A KOUPĚ NEMOVITOSTI

DŮM, BYT, POZEMEK

VÍCE INFORMACÍ

VÝSTAVBA A REKONSTRUKCE

DOMŮ A BYTŮ

VÍCE INFORMACÍ

REFINANCOVÁNÍ, PŮJČKA NACOKOLIV

AMERICKÁ HYPOTÉKA

VÍCE INFORMACÍ
© 2011 - 2024 SIALINI, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena
Podmínky použití a ochrana osobních údajů